Jump to navigation

Avaleht

Eesti Omastehooldus

  • Avaleht
  • Ühingust
  • Projektid
  • Üritused
  • Kasulik teada
  • Uudised

Sa oled siin

  1. Avaleht ›
  2. Uudised ›
  3. Uudised ›

Eurocarers uudised

COVID-19 – Eurocarers kutsub otsekohe tegutsema omastehooldajate toetuseks kogu Euroopas

28.05.2020

PRESSITEADE

Brüssel, Belgia – 28. mai 2020

 

COVID-19 – Eurocarers kutsub otsekohe tegutsema omastehooldajate toetuseks kogu Euroopas

Iga päev täidavad miljonid omastehooldajad kogu Euroopas keskset rolli kroonilise haigusega, puudega või muu pikaajalise hooldusvajadusega inimeste pikaajalises hoolduses. Nad teevad seda sagely tasustamata ja minimaalse toetusega. Paljud maksavad tegelikult hooldamise eest kõrget hinda, mis väljendub negatiivsete tervise, sotsiaalse eluolu ja tööhõive tagajärgede kaudu. COVID-19 kriis süvendab neid tagajärgi silmnähtavalt ja on muutnud omastehooldajad isoleeritumaks, haavatavamaks ja nähtamatumaks kui kunagi varem. Oma üldkogul kinnitas Eurocarers võrgustik pühendumust omastehooldajatele ja kutsub otsekohe tegutsema nende vajaduste rahuldamiseks.

“Me vajame Euroopa Liidus omastehoolduse strateegiat, mis tunnustab ja toetab hooldust ja omastehooldajate ja nende hoolealuste õigust saada piisavat majanduslikku tuge ja teisi toetusmeetmeid, lisaks tervishoiu- ja rehabilitatsiooniteenuseid. Iga Euroopa Liidu liikmesriik peaks ette valmistama ja rakendama oma riikliku omastehoolduse strateegia.” 

Sirpa Pietikäinen,
Euroopa Parlamendi saadik
EP omastehooldajate huvigrupi kaasjuht

Hooldamine on inimkogemuse üks kõige rahuldust pakkuvamaid aspekte, kuid see võib olla ka üks raskemaid. Filosoofilisest küljest koosnevad hoolduspraktikad ennastsalgavast panusest hooldust vajavate inimeste õitsengusse – ilus kontseptsioon. Kuid tänapäeva ühiskonnas on hooldamise mõju omastehooldajatele hästi teada. See võib mõjutada nende tervist ja heaolu, põhjustada raskusi tööturule pääsemisel või tasustatud töö tasakaalustamisel hooldusega ning mõjutada noorte omastehooldajate sotsialiseerumist ja hariduse omandamist.

Omastehooldajad kannavad tänasel päeval lõviosa pikaajalisest hoolduskoormusest kogu Euroopas. Ehkki professionaalne hooldus on endiselt kvaliteetsete ja universaalsete hooldussüsteemide nurgakivi, on omastehoolduse hinnanguline levimus ja väärtus selline, et omastehooldajad on lihtsalt meie hooldussüsteemide jaoks ülitähtsad. Omastehoolduse väärtus pole pelgalt rahaline küsimus. Omastehoolduse juured on solidaarsuses – väärtuses, mida tuleks austada ja edendada.

Ajal kui hooldajate organisatsioonide kogukond dokumenteerib COVID-19 kriisi mõju hooldajatele ja hooldusmudelitele ja selle juhtimise Euroopa Liidu valitsuste poolt, sõnastades adekvaatseid reageerinuid hoolduskoormuse leevendamiseks, on omastehooldajad jätkuvalt selgrooks hoolduse tagamisel kogukonnas. Paljud pakuvad hooldust inimestele, kes kuuluvad riskirühma (või on ise selles grupis) ja on viirusesse nakatumise ohus.  Selle tulemusena toetavad omastehooldajad veelgi enam oma lähedasi, olles kõrgendatud surve all, et kaitsta end nakkuse eest ja hoida ära oma hoolealuse nakatumist. Hooldajad on pidanud pandeemiaga kiiresti kohanema, sagely ilma juhendamise või isikukaitsevahenditeta. Lisaks võisid paljudes EL riikides kehtestatud piirangud nende isoleeritust veelgi soodustada, põhjustada stressi ja luau keerulisi koduseid olukordi.

27. mail toimunud üldkogu ja üldine taust on sobiv võimalus kinnitada Eurocarers võrgustiku liikmete pühendumust edastada omastehooldajate hääl kõikidel juhtimistasanditel ning kutsuda EL institutsioone ja liikmesriike otsekohe tegutsema omastehooldajate tunnustamiseks ja toetamiseks.

 

Eeldatavate meetmete hulka kuuluvad:

  • Selge poliitiline pühendumus, et omastehooldus on valik, mitte vaikimisi kohustus kogu Euroopas;
  • Omastehooldajate tunnustamine olulise hoolduspartnerina ja tagada neile juurdepääs vahenditele (nt isikukaitsevahendid), teabele ja väljaõppele, mida nad vajavad oma ülesannete täitmiseks;
  • Professionaalsete tugiteenuste pakkumine, sealhulgas asendusteenus kõigile hooldajatele kogu Euroopas;
  • Andmekogumise tõhustamine omastehoolduse levimuse, vajaduste ning nende tuvastamise osas;
  • Hoolduse negatiivsete mõjude korvamiseks ennetavate meetmete väljatöötamine (nt hooldajate sotsiaalkaitse, juurdepääs haridusele ja tööturule, koolitus ja oskuste tunnustamine, terviseteadlikkus jne)
  • Kindel otsus investeerida läbi Euroopa Semestri liikmesriikdie pikaajalise hoolduse programmi;
  • Euroopa Liidu vahendite kasutamine hooldust vajavate inimeste ja omastehooldajate elukvaliteedi parandamiseks.
  • Tagada süsteemne ja sisukas dialoog omastehooldajate ja nende esindusorganisatsioonidega poliitikakujundamise protsessides.

Inimväärikus, inimõigused, solidaarsus ja võrdsus on Euroopa Liidu põhiväärtused. Omastehooldajad ei peaks hooldamise tõttu raskustega silmitsi seisma – neid tuleks väärtustada!

 

Lisainformatsiooni sooviga võta ühendust:

Stecy Yghemonos – Eurocarers

sy@eurocarers.org, +32 456 14 19 50

Ivar Paimre – Eurocarers

ivar.paimre@gmail.com, +372 53 671 418

—–

Eurocarers on Euroopa võrgustik, mis esindab omastehooldajaid ja nende organisatsioone, hoolimata hooldatava inimese konkreetsest vanuses või terviseseisundist. Eurocarers töötab tuleviku nimel, kus hooldamist tunnustatakse ja väärtustatakse ning omastehooldajad ei seisa silmitsi vaesuse, sotsiaalse tõrjutuse ega diskrimineerimisega. www.eurocarers.org

Kas Euroopa saab endale lubada jätta omastehooldajad omapäi eesliinile lahingus koroonaviiruse vastu?

25.03.2020

Kas Euroopa saab endale lubada jätta omastehooldajad omapäi eesliinile lahingus koroonaviiruse vastu?

Pressiteade, 24. märts 2020
Eurocarers

Eelmise aasta lõpus teatasid Hiina rahvatervise ametkonnad Hiinas Wuhani linnas mitmest ägeda respiratoorse distressi sündroomi juhtumist. Teadlased tuvastasid peagi peamise põhjustajana uudse koronaviiruse. Haigus, mida nüüd nimetatakse koroonaviirushaiguseks 2019 (COVID-19), on kiiresti muutunud meie põlvkonna üheks suurimaks terviseprobleemiks.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) andmetel on COVID-19 nakkusega seotud raske haiguse oht Euroopas praegu elanikkonna jaoks mõõdukas. Sellegipoolest tõuseb riskitase „kõrgeks“, kui arvestada vanemaealisi ja krooniliste haigustega inimesi. Samuti peetakse kõrgeks kergema haiguse riski ja selle mõju sotsiaalsele ja tööga seotud tegevusele.

Kuna üha suurem arv valitsusi arendab kiiduväärseid jõupingutusi viiruse leviku tõkestamiseks, tagades samal ajal, et patsiendid saavad vajalikku ravi, on Eurocarers väga mures pandeemia võimaliku dramaatilise mõju pärast omastehooldajate niigi keerulisele olukorrale Euroopas. Nii omastehoolduse [1] kui ka krooniliste haiguste [2] levimus ja demograafilised andmed tähendavad tõepoolest, et paljud omastehooldajad, kes on krooniliste haigustega inimestele peamised hoolduse pakkujad või kuuluvad kõige ohustatumasse vanuserühma, leiavad nüüd end eriti haavatavast olukorrast. Lisaks suurendavad kogu Euroopas kehtivad ranged isolatsioonimeetmed ja tervishoiusüsteemi suutlikkuse ületamise oht hooldajate isoleeritust veelgi ja jätavad nad paljudest nende käsutuses olevatest vahenditest ilma, et säilitada vastuvõetav tasakaal nende sotsiaalsete, ametialaste ja hooldamiskohustuste vahel.

 

Selle taustal kordab Eurocarers oma üleskutset Euroopa valitsustele tegeleda omastehooldajate praeguse kriitilise olukorra ja vajadustega. Omastehooldajad on meie hooldussüsteemide jätkusuutlikkuse jaoks üliolulised ning nende olukorra ja vajaduste eiramine praeguse tervishoiukriisi kontekstis tähendaks vähemalt katastroofi.

Eurocarers’i sekretariaat, olles teadlik oma missioonist, annab oma tagasihoidliku panuse, et tegeleda omastehooldajate väljakutsetega, mis on seotud koronaviiruse tagajärjel tekkinud probleemidega. Eurocarers’i sekretariaat on kogunud oma veebisaidile praktilisi näpunäiteid, et toetada omastehooldajaid kogu Euroopas nendel eriti proovilepanevatel aegadel. Esitatud teave pärineb nii meie võrgustikust kui ka rahvusvahelistest organisatsioonidest (Maailma Terviseorganisatsioon, ECDC jne.).

Eurocarers’i teabepakett koroonaviiruse kohta on saadaval aadressil www.eurocarers.org/covid-19.

Eurocarers on Euroopa võrgustik, mis esindab omastehooldajaid ja nende organisatsioone, hoolimata hooldaja ja hooldatava inimese konkreetsest vanusest või tervisevajadusest. Meie võrgustik ühendab praegu 70 hooldajate organisatsiooni ning asjakohaseid teadus- ja arendusorganisatsioone 26 riigist. Eurocarersi asutati selle liikmete poolt oma liikmete hüvanguks ning töötab „alt ülespoole“, et tagada omastehooldajate häälte kuulmine kohalikul, piirkondlikul, riiklikul ja EL-i tasandil ning et poliitikakujundajad ja poliitikud tunnustaksid poliitika mõju nende igapäevaelule.

[1] Hinnanguliselt 80% Euroopa pikaajalisest hooldusest pakuvad pered, sõbrad ja naabrid (Hoffmann ja Rodrigues, 2010) ning hooldustegevuses osaleb 17% vähemalt 65-aastastest inimestest - EQLS 2016
[2] WHO andmetel on kahel kolmest vanaduspensioniikka jõudval inimesel vähemalt kaks kroonilist haigust ning kroonilised haigused moodustavad praegu Euroopas suurema osa haiguskoormusest ja põhjustavad 86% kõigist surmajuhtumitest (CHRODIS)

Siit leiad praktilise juhendi, kuidas omastehooldajana COVID-19 kriisi ajal toime tulla!

Omastehooldus Euroopa Liidus - arengud ja väljakutsed

24.05.2019

Euroopa Parlamendi valimised kulmineeruvad 26. mail 2019. Sotsiaalse ja hoolivama Euroopa Liidu suunas on astutud samme, kuid palju on veel ees.

  • Rahvastiku vananemine on kõigi ELi liikmesriikide ees seisev suur väljakutse.
  • 80% kogu hoolduskoormusest Euroopas on praegu omastehooldajate kanda.
  • Omastehoolduse hinnanguline majanduslik väärtus ELis on tohutu.

Selle taustal on ilmne, et omastehoolduse tähtsust nii hooldust vajavatele inimestele kui ka hooldussüsteemide jätkusuutlikkusele Euroopas ei saa enam ignoreerida. Paljudel omastehooldajatel ei ole siiski võimalust vabalt valida, kas nad tahavad olla hooldajad ja millises ulatuses nad soovivad hooldada. Kui hooldamine ei ole piisavalt toetatud, võivad sellel olla kahjulikud tagajärjed omastehooldajate tervisele ja heaolule, sotsiaalsele kaasatusele, haridusele ja tööhõivele - luues sellega nõiaringi.

Viimastel aastatel on omastehoolduse arengute edendamisel rahvusvahelisel, ELi ja mõningal määral ka riiklikul ja piirkondlikul tasandil palju saavutatud. Hooldajate jaoks olulised poliitilised arengud aga rakendatakse tihti killustatult ja seetõttu ei too nad alati kaasa omastehooldaja toetuse suurendamise ja võimestamise tegelikku mõju.

Euroopa Parlamendi valimiste eel on koostatud manifest, mis peaks võimaldama nii valijatel kui ka kandidaatidel tegeleda sisekaemusega. Manifesti eesmärk on määratleda peamised sammud, mis on vajalikud hooldussõbralike ühiskondade arendamiseks Euroopas.

Kvaliteetne ja taskukohane pikaajaline hooldus peaks eelkõige tuginema hästi varustatud ja hästi organiseeritud professionaalsetele (st ametlikele) teenustele, eelkõige koduhooldusele ja kogukonnapõhistele teenustele. Seepärast tuleks nendesse sektoritesse investeerimist pidada meie missiooni saavutamise võtmeelemendiks.

Omastehooldajate tähtsat rolli silmas pidades võiks palju rohkem ära teha, et tunnustada nende panust, ühendada punktid olemasolevate ELi, riiklike ja piirkondlike poliitiliste algatuste vahel ning käivitada uued poliitilised arengud hooldajate toetamiseks ja võimestamiseks kogu Euroopas.

Praktilise näitena on Euroopa Omastehooldajate ühendus Eurocarers alustanud ELi liikmesriikide ülevaadete koostamisega, et koos võrgustiku liikmetega ühendada nii ametlik statistika kui ka tegelik riikide praktika omastehoolduse toetamisel ja pikaajalise hoolduse korraldamisel. See võimaldab paremini mõista Euroopa Liidus eksisteerivate hooldusüsteemide toimimist ja parematest praktikatest õppida, et liikuda hooldajasõbraliku Euroopa suunas tervikuna.

Olulise sammuna on Euroopa Parlament ja Nõukogu vastu võtnud direktiivi, milles käsitletakse lapsevanemate ja hooldajate töö ja eraelu tasakaalustamist. Direktiivis sätestatakse miinimumnõuded, mille eesmärk on saavutada meeste ja naiste võrdõiguslikkus seoses võimalustega tööturul ja kohtlemisega tööl, muutes töötavate lapsevanemate ja hooldajate jaoks töö- ja pereelu ühitamise lihtsamaks. Selleks nähakse ette individuaalsed õigused järgmises: a) isa-, vanema- ja hoolduspuhkus; ning b) töötavate lapsevanemate ja hooldajate paindlik töökorraldus. Direktiivi jõustamine liikmesriikide poolt toimub järgneva kolme aasta jooksul. Miinimumnõuetest soodsamatel tingimustel lahenduste välja töötamine ja jõustamine on ennekõike omastehooldajate huvides.

Samuti on Euroopa Omastehooldajate ühendus Eurocarers liikumas omastehoolduse toetamise ja teadlikkuse tõusu suunas. Selle tarbeks on käimas konsultatsioonid, et sisustada üleeuroopaline omastehooldajate päev, mida üheskoos tähistada. Seejuures on oluline rõhutada, et omastehooldajad väärivad tunnustust ja toetust hoolduskoormuse kandmisel, et jätkuvalt panustada hooldajasõbralike kogukondade tekkesse.

Lisaks on üha suuremat tähelepanu pälvimas noorte omastehooldajate temaatika. Enamasti on tegemist lastega, kes kogukonnale ja hoolekandesüsteemile nähtamatult kannavad oma pereliikme või lähedase eest hoolt ja panustavad ilma vajaliku toeta sisulisse hooldusesse. Noored omastehooldajad väärivad samuti tähelepanu, toetamist ja ärakuulamist, et tagada valikuvabadus, laste õigused ja kindlustada turvaline lapsepõlv. 

21. ja 22. mail Kopenhaagenis toimunud Euroopa Omastehooldajate ühendus Eurocarers üldkogul olid eelnevad teemad arutlusel ning võib kindlusega väita, et erinevad arengud on hoogustumas ja omastehooldajad on jätkuvalt võitlemas hooldajasõbralike kogukondade tekke nimel.

Allikas: 
https://eurocarers.org/our-work/

Lehed

  • 1
  • 2
  • 3
  • järgmine ›
  • viimane »
  • Omastehooldus meedias
  • EOH uudised
  • Teated
  • Eurocarers uudised
  • MTÜ Eesti Koduabi Selts
  • Telefon: 50 688 22
  • E-mail: info@omastehooldus.eu