Sel aastal on kohalikel omavalitsustel, ühingutel ja ettevõtetel võimalus osaleda mitmetes taotlusvoorudes, et saada rahastust projektidele, millega parandada teenuste kättesaadavust ning kvaliteeti.
„Kohalike omavalitsuste esmatähtis ülesanne sotsiaalvaldkonnas on seista oma inimeste heaolu eest, toetada abivajajaid ja ennetada inimeste toimetulekuraskustesse sattumist,“ ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. „Seega kutsun – taaskord – kõiki omavalitsusi, teenusepakkujaid ja sotsiaalvaldkonna teenuste arendamise peale mõtlevaid organisatsioone üles kasutama võimalust taotleda vahendeid sotsiaalteenuste arendamiseks ja oma inimeste toetamiseks.“
Avatud taotlusvoorud
- Teenusekohtade kohandamine ja uute loomine dementsusega inimestele üldhooldusteenust pakkuvates hoolekandeasutustes. Eesmärk on üldhooldusteenusel olevate dementsusega inimeste turvalisuse, igapäevase toimetuleku ja heaolu parandamine. Hooldekodudel on võimalik kohandada nii olemasolevaid teenusekohti kui võtta üldhooldusteenuse pakkumiseks kasutusele muid ruume, mis vastaksid dementsusega inimeste vajadustele. Taotlusvooruks on riigieelarvest ette nähtud 1,5 miljonit eurot ja taotlusi on võimalik esitada 13. märtsini. Lisainfo: https://www.sm.ee/et/uritus/hoolekandeasutustele-avaneb-dementsusega-ini...
- Toetus kohaliku omavalitsuse hoolekandeasutuste hoonete energiatõhusaks muutmiseks ja energiatõhusate hoonete rajamiseks. Kohalikel omavalitsustel on võimalik saada riigilt rahalist toetust olemasolevate hooldekodude energiatõhusaks muutmiseks. Lisandunud on võimalus ka uute, liginullenergiahoonetes tegutsevate hooldekodude ehitamiseks. Kokku on eelarves selleks ette nähtud ligi 9,5 miljonit eurot. Eelistatud on väiksemate hooldekodude uuendamine ja loomine. Taotlusi saab Riigi Tugiteenuste Keskusele esitada 30. aprillini. Lisainfo: https://www.rtk.ee/toetused/toetuste-rakendamine/sotsiaalne-taristu/kovi...
- Elamufondi arendamise investeerimistoetus kohalikele omavalitsustele. Kohalikel omavalitsustele annab see toetus võimaluse luua eakatele nn teenusmaju, kus nad saaksid üürida tavapärase hinnaga ökonoomseid ja hea ligipääsetavusega kortereid ning mõningase kõrvalabiga iseseisvalt hakkama saada lükates nii edasi hooldekodu teenuste vajadust. Üürielamute toetuse uus taotlusvoor avanes 3. detsembril 2018 ning taotlusi saab esitada kuni 4. veebruarini 2019. Lisainfo: http://www.kredex.ee/toetus/kohalikule-omavalitsusele-2/kov1/
- Uudsed lahendused sotsiaalvaldkonnas. 11. veebruarini saab taotleda toetust abivajajate ja nende lähedaste toimetulekut parandavate uudsete lahenduste arendamiseks ning elluviimiseks. Toetust saavad taotleda omavalitsused, riigiasutused või era- ja kolmanda sektori juriidilised isikud ning seda saab kasutada uudsete teenuste või toodete testimiseks ja kasutusele võtmiseks. Need ei pea olema kindlasti IT lahendused, rahastus on võimalik saada ka nutikalt korraldatud teenuste või toodete arendamiseks. Lisainfo: https://www.innove.ee/eurotoetused/taotlejale/pohitoetus/
Järgmised taotlusvoorud
- Puuetega inimeste eluaseme füüsiline kohandamine. Aastaks 2023 on planeeritud kohandada üle Eesti 2000 erivajadusega inimese eluruumid. Eluruumi kohandamiseks peab inimene esitama taotluse kohalikule omavalitsusele. Uus taotlusvoor avatakse 2019. aasta I kvartalis. Taotlusvooruks on ette nähtud 7 miljonit eurot.
- Intellektihäirega täisealistele päeva- ja nädalahoiuteenuse kohtade loomise toetus. Taotlusvooru kohalikele omavalitsustele ja teenuseosutajatele valmistatakse praegu ette. Taotlusvoor avatakse veebruaris ja selleks on ette nähtud 800 000 eurot.
- Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused. Toetust saab taotleda näiteks intervallhooldusteenuse, tugiisikuteenuse, koduteenuse ja isikliku abistaja teenuse arendamiseks. Taotlusvoor avatakse märtsi lõpus ning selleks on ette nähtud 5 miljonit eurot.
Äsja lõppes taotlusvoor, millega läbi Eesti Puuetega Inimeste Fondi said puudega inimeste organisatsioonid taotleda toetust investeeringuteks ja ostudeks. Toetatakse näiteks investeeringuid hoonete renoveerimiseks, ligipääsetavuse parandamiseks ja energiatõhususe tõstmiseks, aga ka soetusi, mis aitavad tõsta teenuste kvaliteeti ja haldussuutlikkust. Eraldi on pööratud tähelepanu invaspordi vahendite soetamisele. Lisainfo: http://www.epifond.ee/fondist/toetuse-taotlemine/soetuste-ja-investeerin.... Taotlusvooru tulemused selguvad veebruari esimeses pooles.