Euroopa Parlamendi valimised kulmineeruvad 26. mail 2019. Sotsiaalse ja hoolivama Euroopa Liidu suunas on astutud samme, kuid palju on veel ees.
- Rahvastiku vananemine on kõigi ELi liikmesriikide ees seisev suur väljakutse.
- 80% kogu hoolduskoormusest Euroopas on praegu omastehooldajate kanda.
- Omastehoolduse hinnanguline majanduslik väärtus ELis on tohutu.
Selle taustal on ilmne, et omastehoolduse tähtsust nii hooldust vajavatele inimestele kui ka hooldussüsteemide jätkusuutlikkusele Euroopas ei saa enam ignoreerida. Paljudel omastehooldajatel ei ole siiski võimalust vabalt valida, kas nad tahavad olla hooldajad ja millises ulatuses nad soovivad hooldada. Kui hooldamine ei ole piisavalt toetatud, võivad sellel olla kahjulikud tagajärjed omastehooldajate tervisele ja heaolule, sotsiaalsele kaasatusele, haridusele ja tööhõivele - luues sellega nõiaringi.
Viimastel aastatel on omastehoolduse arengute edendamisel rahvusvahelisel, ELi ja mõningal määral ka riiklikul ja piirkondlikul tasandil palju saavutatud. Hooldajate jaoks olulised poliitilised arengud aga rakendatakse tihti killustatult ja seetõttu ei too nad alati kaasa omastehooldaja toetuse suurendamise ja võimestamise tegelikku mõju.
Euroopa Parlamendi valimiste eel on koostatud manifest, mis peaks võimaldama nii valijatel kui ka kandidaatidel tegeleda sisekaemusega. Manifesti eesmärk on määratleda peamised sammud, mis on vajalikud hooldussõbralike ühiskondade arendamiseks Euroopas.
Kvaliteetne ja taskukohane pikaajaline hooldus peaks eelkõige tuginema hästi varustatud ja hästi organiseeritud professionaalsetele (st ametlikele) teenustele, eelkõige koduhooldusele ja kogukonnapõhistele teenustele. Seepärast tuleks nendesse sektoritesse investeerimist pidada meie missiooni saavutamise võtmeelemendiks.
Omastehooldajate tähtsat rolli silmas pidades võiks palju rohkem ära teha, et tunnustada nende panust, ühendada punktid olemasolevate ELi, riiklike ja piirkondlike poliitiliste algatuste vahel ning käivitada uued poliitilised arengud hooldajate toetamiseks ja võimestamiseks kogu Euroopas.
Praktilise näitena on Euroopa Omastehooldajate ühendus Eurocarers alustanud ELi liikmesriikide ülevaadete koostamisega, et koos võrgustiku liikmetega ühendada nii ametlik statistika kui ka tegelik riikide praktika omastehoolduse toetamisel ja pikaajalise hoolduse korraldamisel. See võimaldab paremini mõista Euroopa Liidus eksisteerivate hooldusüsteemide toimimist ja parematest praktikatest õppida, et liikuda hooldajasõbraliku Euroopa suunas tervikuna.
Olulise sammuna on Euroopa Parlament ja Nõukogu vastu võtnud direktiivi, milles käsitletakse lapsevanemate ja hooldajate töö ja eraelu tasakaalustamist. Direktiivis sätestatakse miinimumnõuded, mille eesmärk on saavutada meeste ja naiste võrdõiguslikkus seoses võimalustega tööturul ja kohtlemisega tööl, muutes töötavate lapsevanemate ja hooldajate jaoks töö- ja pereelu ühitamise lihtsamaks. Selleks nähakse ette individuaalsed õigused järgmises: a) isa-, vanema- ja hoolduspuhkus; ning b) töötavate lapsevanemate ja hooldajate paindlik töökorraldus. Direktiivi jõustamine liikmesriikide poolt toimub järgneva kolme aasta jooksul. Miinimumnõuetest soodsamatel tingimustel lahenduste välja töötamine ja jõustamine on ennekõike omastehooldajate huvides.
Samuti on Euroopa Omastehooldajate ühendus Eurocarers liikumas omastehoolduse toetamise ja teadlikkuse tõusu suunas. Selle tarbeks on käimas konsultatsioonid, et sisustada üleeuroopaline omastehooldajate päev, mida üheskoos tähistada. Seejuures on oluline rõhutada, et omastehooldajad väärivad tunnustust ja toetust hoolduskoormuse kandmisel, et jätkuvalt panustada hooldajasõbralike kogukondade tekkesse.
Lisaks on üha suuremat tähelepanu pälvimas noorte omastehooldajate temaatika. Enamasti on tegemist lastega, kes kogukonnale ja hoolekandesüsteemile nähtamatult kannavad oma pereliikme või lähedase eest hoolt ja panustavad ilma vajaliku toeta sisulisse hooldusesse. Noored omastehooldajad väärivad samuti tähelepanu, toetamist ja ärakuulamist, et tagada valikuvabadus, laste õigused ja kindlustada turvaline lapsepõlv.
21. ja 22. mail Kopenhaagenis toimunud Euroopa Omastehooldajate ühendus Eurocarers üldkogul olid eelnevad teemad arutlusel ning võib kindlusega väita, et erinevad arengud on hoogustumas ja omastehooldajad on jätkuvalt võitlemas hooldajasõbralike kogukondade tekke nimel.