Olgu see pudel kandiline või ümar, sileda või nõgusa põhjaga, saledam või matsakam – koht Laimetsa küla pudelmaja seinas on tsementkindel.
Kui jõuame Imavere valda Laimetsa külla Tõnissonide juurde, kumab õhtupäike läbi värvilise pudeliklaasi – erinevates toonides sinine, kollane, valge, pruun, heledam ja tumedam roheline.
Sellesse metsaäärsesse tallu on suvekuudel asja olnud nii välismaa vabatahtlikel kui ka ümberkaudsetel noortel. Põhjuseks just seesama pudelitest maja. «Sellest peaks tulema mängumaja,» ütleb idee autor Triin Tõnisson. Igapäevaelus Imavere valla maanõunik ja Tallinna tehnikaülikooli Tartu kolledži keskkonnatehnika viienda kursuse tudeng Triin on spetsialiseerunud materjalide taaskasutusele ja ettevõtte juhtimisele.
Pudelitest maja on tema ülikooli lõputöö, mis peaks päris valmis saama kevadeks. Suurem osa töid peab ühele poole jõudma siiski varem: Triinu soovide järgi juba enne lume ja külma tulekut.
Et ehitada on võimalik vaid õhtuti või nädalavahetustel, on Triinule huviliste abikäed igati oodatud. Seda enam, et Eesti teadusagentuuri rahastatud projekt näeb ette tutvustada meetodit võimalikult paljudele. «Kui suurema seltskonnaga teha, siis üle nelja rea ei saa korraga laduda, peab ootama, kui segu kivistub, muidu võib sein ära vajuda,» täpsustab ta.
Pudelmaja ehituse mõte pärineb Triinul internetist, kus ta nägi, kuidas lõunamaades täideti plastikpudelid liiva ja mudaga ning nendest valmisid elamud. Eestis olnuks plastpudeleid nõutavas koguses koguda raske. «Uurisin edasi ja selgus, et ka klaastaarast on maju ehitatud,» lausub ta. Seitsmeruutmeetrise maja seintele kulub Triinu arvestust mööda umbes 2600 pudelit. «Väikse varuga olen arvestanud, et 3000,» lisab ta. Pudeleid on Triinul kahe maja jagu ehk 6000. Mis üle jääb, selle lubab ta viia Väätsa prügilasse.
Põhiosa pudeleist on pärit Tartust Pierre`i kohvikust. «Viisin neile kastid ja käisin pudelitel järel,» ütleb Triin. Kuigi tema teada on enamik veini- ja vahuveinipudelid, eristab silm ka teiste, oluliselt kangemate ja väga kallite jookide taarat. «Minuni jõuab pudel, mitte selle sisu,» märgib Triin segu pudelite vahele sättides ja järjekordset pudelit segusse surudes.
Põhjus, miks on pudelisuud pandud maja sissepoole, on füüsikaline: teisipidi asetades hakkaksid pudelid tuulega vilistama ja vihmaga koguksid vett, mis tähendab, et talvel on neil oht lõhki külmuda.
Triin tunnistab, et pärast maja valmimispidustusi kavatseb ta värvilised seinad nii seest kui ka väljast katta savikrohviga. «Sees saab pudelisuude ümber punuda nööri ja sinna peaks krohv päris hästi jääma,» sõnab ta.
Pandipakendiks sobimatutest pudelitest mängumaja hakkab katma rehvidest katus. «Rehvidest lõigatud ribad paigaldame nii nagu kunagi pandi laastukatust,» selgitab ta.
Mängumaja põrandagi lubab Triin teha loodussõbralikust materjalist – puidust. Avamispidustused, mil pudelite värviilu näeb täies hiilguses, on Triin kavandanud 2015. aasta kevadesse.
Pudelimaja ehitusel kaasa lüüa soovijatel palub Triin endaga ühendust võtta numbril 5630 4177. Lisaks videolugu TV3 Seitsmesed Uudised!