Eesti (6. oktoober 2020) – Täna tähistame esimest omataolist Euroopa omastehooldajate päeva, mille ellukutsuja on Eurocarers, et heita valgust omastehooldajatele ja väljakutsetele, millega nad silmitsi seisavad.
Hiljutiste Euroopa Liidu rahastatud uuringute kohaselt kannavad omastehooldajad 80% kogu hoolduskoormusest, millest umbes kaks kolmandikku on naiste õlul. Omastehooldajad seisavad silmitsi sotsiaalsete, ametialaste, majanduslike ja tervise väljakutsetega, mis takistavad neid saavutamast oma täit potentsiaali.
Eestis on 2016. a. Euroopa elukvaliteedi uuringu kohaselt umbes 100 000 inimest, kellel on regulaarne hoolduskoormus seoses pereliikmete ja lähedastega. Eesti Sotsiaaluuring on oma hinnangus samal aastal jõudnud 65 000 inimeseni, kellest 15 000 on seetõttu eemal tööturus. Tegemist on hinnangutega, mis väärivad tähelepanu ja asjakohast sekkumist.
Omastehooldajate vajaduste rahuldamiseks peame astuma samme hooldajasõbralike ühiskondade loomiseks kogu Euroopas. Selleks on Eurocarers välja töötanud 10 sammu strateegia, et aidata poliitikakujundajaid ja teisi sidusrühmi Euroopas, kes saavad aidata omastehooldajate elu parandada.
10 sammu hooldajasõbralike ühiskondade suunas kogu Euroopas:
- Samm 1: Defineeri ja tunnusta omastehooldajaid
- Samm 2: Märka omastehooldajaid
- Samm 3: Hinda omastehooldajate vajadusi
- Samm 4: Toeta partnerlusi integreeritud hoolduse ja kogukonnateenuste pakkumisel
- Samm 5: Toeta omastehooldajate ligipääsu informatsioonile, hooldusalasele nõustamisele ja töö- ning eraelu tasakaalustamist
- Samm 6: Pööra tähelepanu omastehooldajate tervisele ja enneta hoolduse negatiivset mõju
- Samm 7: Võimalda omastehooldajatele puhkust
- Samm 8: Loo võimalused omastehooldajate hooldusalaseks väljaõppeks ja tunnusta nende omandatud oskusi
- Samm 9: Enneta omastehooldajate sattumist vaesusesse ja toeta nende aktiivset osalemist tööturul ja hariduses
- Samm 10: Arvesta omastehooldaja vajadustega kõigis asjakohastes poliitikavaldkondades
Loe lisaks pressiteatest!