Viini deklaratsiooni 25. aastapäeva puhul tõlkis Inimõiguste Instituut esmakordselt deklaratsiooni ja tegevuskavatäismahus eesti keelde.
1993. aasta inimõiguste maailmakonverentsil viibis Inimõiguste Instituudi esindus, kuhu kuulus ka Mart Rannut. Viini deklaratsiooni ja tegevuskava vastuvõtmine oli Rannuti sõnul märgiline samm, et kaardistada uued inimõigust perspektiivid pärast külma sõja lõppu. Naiste, vähemuste ja põlisrahvaste õigused said konverentsil palju tähelepanu. Samas ähvardas riikidevaheline vaidlus inimõiguste universaalsuse versus suhtelisuse üle oluliselt kärpida inimõiguslikke väärtusi. Rannuti sõnul esitati konverentsil ka seisukohti, mille kohaselt tuleb inimõigused mugandada vastavalt kohalikule kultuurile, universaalsed standardid on aga riigi siseasjusse sekkumine.
Tollane ÜRO peasekretär Boutros Boutros-Ghali ütles oma avalduses 1993. aasta maailmakonverentsi delegaatidele, et Viini deklaratsiooni ja tegevuskava vastuvõtmisega uuendasid nad rahvusvahelise üldsuse pühendumust edendada ja kaitsta inimõigusi. Boutros-Ghali sõnul kinnistas kokkutulek uue visiooni inimõiguste kaitsmisest järgmisel sajandil.
Maailmakonverentsi päevakord hõlmas ka arengu, demokraatia ning majanduslike, sotsiaalsete, kultuuriliste, tsiviil- ja poliitiliste õiguste vahelisi seosed ja ÜRO tegevuse efektiivsuse hindamist.
Juba alates Viini deklaratsiooni esimesest ettevalmistava komisjoni koosolekust Genfis 1991. aasta septembris, oli selge, et need olid toona väljakutsed, mis tekitasid keerulisi, mõnikord ka lõhestavaid, lahkarvamusi. Näiteks küsimused riiklikust suveräänsusest, universaalsusest, valitsusväliste organisatsioonide rollist ning uute inimõigusalaste õigusaktide teostatavusest ja jätkusuutlikkusest. Ettevalmistav protsess hõlmas kolme olulist piirkondlikku koosolekut –Tunises, San Josées ja Bangkokis, kus esitati deklaratsioonid, milles keskenduti just Aafrika, Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna ning Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna probleemidele. Lisaks eelnesid deklaratsioonile mitteametlikud kohtumised Euroopas ja Põhja-Ameerikas.
Originaaldokument: https://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/Vienna.aspx