Eesti Vabariigi Perekonnaseadus sätestab pere igakülgse vastutuse oma abivajavate liikmete ees, peres hooldus on loomulik ja pikkade traditsioonidega, kuid - kuigi juba tunnistatakse omastehooldajate rasket ja tänuväärset tööd, pööratakse endiselt rohkem tähelepanu teenustele, mis suunatud hooldatavale, mitte hooldajale.
Kuigi kaasaegne puuetega inimeste hoolekanne keskendub eelkõige avahooldusele ja tugiteenustele, elab suurem osa puuetega inimestest ja abivajavatest eakatest siiski oma pere juures ning põhivajadused saavad rahuldatud just perekeskselt.
Euroopas mõeldakse omastehoolduse all kroonilise haige, puudega inimese sh lapse ja eaka lähedase kodus abistamist. Omastehooldus võib olla lühiajaline ja ajutine, kuid on sageli just lähedase ööpäevaringne järelevalve ja hooldus. Omastehoolduse eesmärgiks on kindlustada lähedasele vajalikud hoolekandeteenused harjumuspärases keskkonnas ja elamine oma kodus, samas on see ühiskonnale märkimisväärne majanduslik panus pere poolt, kes oma lähedasega ise toime tuleb.
Kui palju inimesi ärkab Eestis hommikuti esimese mõttega oma lähedasele, tema tervise ja heaolu üle muretsedes, ei osata täpselt öelda, kuid kõik nad on omastehooldajad, kes on võtnud oma õlgadele vastutuse eaka, puudega või pikaajalise haige pereliikme hoolduse korraldamise eest.
Minu töö omastehooldajana algas kuus aastat tagasi ja algus oli tegelikult väga raske. Olukorra ootamatus, teadmatus, abitus midagi teha või otsustada, see kõik oli raske nii hingeliselt kui füüsiliselt taluda ja seda tegelikult mõlemale, nii minu abi vajavale lähedasele kui ka kõikidele teistele pereliikmetele. Olime kõik stressis ja haavatavad ning sageli tundus, et olime üsna üksi oma muredega. Vajasime asjatundlikku nõustamist teenuste olemasolust ja nende saamise võimalusest, teadmisi, millised on parimad valikud antud olukorras. Eelkõige mõtlesime oma lähedase hooldusvajadusele. Täna julgen öelda, et omastehooldajadki vajavad teenuseid, mis on kättesaadavad, taskukohased, paindlikud ja vastavad lähedase hooldusega seotud pereliikmete vajadustele.
24.02.2011 asutati Eestis MTÜ Eesti Omastehooldus, mille korraldatud pikemaajalisel koolitusel ka mitmetel Imavere omastehooldajatel on õnnestunud osaleda. Koolitused andsid asjakohaseid teadmisi ja ka veidi lõõgastumise võimalusi. Omastehooldajate grupiga liitudes tõdesin, et Eestimaal on minusuguseid inimesi ikka hästi palju. Erinevad koolitused on pakkunud vastuseid mitmetele mind vaevanud küsimustele ja andnud mulle huvi selle teemaga ka laiemalt tutvuda ning süvenenult edasi tegeleda. Meeldiv oli, et MTÜ Eesti Omastehooldus oli kaasatud peamise koostööpartnerina ka Eesti omastehoolduse arengukava koostamisse ja sellekohaseid arutelusid oli nii suuremates kui väiksemates rühmades terve aasta jooksul.
Eelmise aasta novembris toimus Imaveres selle piirkonna omastehooldajate kokkusaamine, kus oli külaliseks MTÜ Eesti Omastehooldus üks asutajaliikmetest - Helle Lepik.
Riigikogu suures saalis oli aga 13. detsembril riiklikult olulise küsimusena arutlusel omastehoolduse teema ja mul oli võimalus seda Riigikogu istungit ka külastada. Teema leidis saadikute poolt head vastukaja, tõdeti, et keegi ei ole ootamatuste eest kaitstud ja anti lootust, et omastehoolduse valdkonnaga töötatakse edasi.
Olen eelmise aasta jooksul kogunud palju infot omastehoolduse ja sotsiaalteemade kohta laiemat ja võin seda ka teistega veidi jagada, lihtsalt, olge julged, kui keegi peaks huvitatud olema. Ka omastehoolduse ühenduse koduleht www.omastehooldus.eu pakub uudiseid ja vajalikke teadmisi omastehooldusega seotud lähedastele ja pereliikmetele.
Lõppkokkuvõttes võin öelda - mis ei tapa, teeb tugevaks. Ja sagedasele küsimusele, kuidas sa küll jaksad, vastan, ega ei jaksagi aga kas on valikuvõimalusi?