14.06.2019
Sotsiaalkindlustusamet Saadab alates aprillist regulaarselt kohalikele omavalitsustele nende territooriumil elavate puudega tööealiste ja vanaduspensioniealiste inimeste andmeid. Sarnast andmevahetust oleme alates 2018. aasta juulist teinud piirkonnas elavate puuetega laste osas. Andmete saatmise eesmärk on informeerida kohalikke omavalitsusi nende territooriumil elavate inimeste võimalikust abivajadusest ning toetada omavalitusi sotsiaalteenuste planeerimisel ja pakkumisel. Näiteks aitab kodukohandamise taotlusvoorudes nägemis- ja liikumispuudega inimestest teadasaamine leida üles abivajajad, kes pole oma abi- ja toetusvajadusest sotsiaaltöötajatele märku andnud.
Sotsiaalkindlustusamet ja kohalikud omavalitsused töötlevad hoolekannet vajavate inimeste andmeid seaduse alusel. Andmevahetus toimub turvalise kanali kaudu dokumendivahetuskeskkonnas (DVK). Sotsiaaltöötajad võivad andmeid kasutada vaid hoolekande korraldamise eesmärgil. Andmefaili tuleb hoida asutusesisesel võrgukettal, millele teistel ametnikel pole juurdepääsu. Sotsiaaltöötajad ei tohi andmeid omavahel e-posti teel edastada või neid oma postkastis säilitada. Andmefaili ei tohiks edastada ka ametkonna välistele isikutele, näiteks teenuseosutajatele või teiste omavalitsusasutuste töötajatele.
Sotsiaalkindlustusameti nõustamisüksus on aprilli jooksul kohtunud mitmete omavalitsustega ja Eesti Puuetega Inimeste Kojaga, kes kõik on sedalaadi andmete edastust pidanud väga vajalikuks. Andmete olemasolu võiks lihtsustada puuetega inimeste asjaajamist sotsiaaltöötaja juures.
Inimeste andmed (nimi, isikukood, puude raskusaste, liik ja kontaktandmed), kellel on eelneval kuul tuvastatud puue, saadetakse omavalitsustele iga kuu 10. kuupäevaks. Kuna inimesed võivad elukohta muuta, saadetakse kaks korda aastas 30. aprilli ja 30. oktoobri seisuga edasi kõikide puuetega inimeste andmed.
Allikas:
Sotsiaalkindlustusameti KOV uudiskiri Mai 2019