14. – 15. augustil toimub Paide Vallimäel ja selle ümbruses Arvamusfestival 2015. Tegemist on järjekorras 3. Festivaliga, mille programm on mahukas ja mitmekesine – mõttevahetused arutelualadel, teema- ja meediaaladel, maailmakohvikutes, lastealal, raamatualal, kahel vaba mikrofoni alal ja õhtusel ajal festivali klubis.
Taaskord on festivali kavas ka Heaoluala, mis 15. augustil on kell 12:30 kuni 19:00 MTÜ Eesti Omastehoolduse, Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni ja SOS Lasteküla Eesti Ühingu päralt.
Heaoluala
Heaolu erinevaid aspekte hinnates püütakse välja selgitada inimeste nii individuaalne kui kollektiivne heaolu.
Sotsiaaltöötaja tööpuudust kartma ei pea, küll aga kummitavad praktikuid inimvõimete piire kompav töökoormus, alamakstus ja ameti kõikuv maine. Aga äkki meile polegi sotsiaaltöötajat vaja?
Omastehooldaja täidab oma seadusjärgset kohustust ilma õiglase toetuse ja abita. Kes tasub omastehooldaja vaeva, kui omastehooldustööd tehakse lähedase heaks, riigi hüvanguks ja isikliku elu arvelt?
Osad inimesed haaravad eluraskustes alkoholipudeli ja süstla järele, teised mitte. Kas omadega võib põhja käia igaüks meist või juhtub see üksnes laiskade ja rumalatega? Kus läheb aitamise piir?
Vastused omastehooldajatele
Omastehooldajatel on seadusjärgne kohustus pakkuda oma pereliikmetele ülalpidamist. Oma lapse, vanema või õe-venna hooldusvajaduse ilmnemisel langeb ka hoolduskoormus just omastehooldaja õlule, sest puudub valik otsustada teisiti. Omastehooldus on tasutamata töö, millel on töölepinguseaduses kirjeldatuga palju ühist. Ometi puudub omastehooldusel nii seaduslik kui ka ühiskondlik tunnustus. Omastehooldajad on üha suureneva hoolduskoormuse all, kuna puuduvad alternatiivid – hoolekandeteenuste kvaliteet ja kättesaadavus on ebaühtlane ja omastehooldajad on sotsiaalselt ja majanduslikult ebavõrdsel positsioonil.
Omastehooldajate olukorra üle arutlevad ja nende heaolu erinevaid tahke lahkavad kell 15:00 - 16:30 Helmen Kütt (Riigikogu liige, SDE), Ivar Paimre (juhatuse liige, omastehooldaja, MTÜ Eesti Omastehooldus), Uku Torjus (sotsiaalhoolekande- ja terviseosakonna juhataja, Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet) ja Tõnis Vaik (nõunik, Hoolekande osakond, Sotsiaalministeerium). Sketše omastehooldaja argipäevast ja probleemidest esitavad arutelus osalejatele klounid Piip ja Tuut algusega kell 14:15.
Arva ja arutle
Arvamusfestivalil osalemine võimaldab arvamust avaldada ja kaasa mõelda teemadel, mis on aktuaalsed ja kodanikuühiskonna arengu seisukohalt olulised. Tegemist on teemadega, mis määravad Eesti tuleviku.
Anna enda osalemisest märku läbi Facebook-i või tervita meid juba Paide Vallimäel koos oma sõprade-tuttavatega.
Heaoluala leidmist lihtsustab selle eriline kujundus, mille eest seisavad hea Linnaruumi ala korraldajad EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise teaduskond ning Eesti Arhitektide Liit.
Loe lisaks Arvamusfestivali blogist!